Медична планетаКанадці розробили "парадоксальну" нановакцину проти аутоіммунних захворювань

9.04.2010

 

Фото с сайта allamericanpatriots.comКанадські учені розробили нановакцину проти власних імунних кліток людини для лікування аутоіммунних захворювань. В експерименті на мишах ця вакцина показала свою ефективність в лікуванні цукрового діабету 1 типу, пише Scientific American.

 

Коли в організм потрапляє мікроб, його антигени (білки і глікопротеїни) "прочитуються" антигенпрезентуючими клітками (АПК). Отримавши інформацію, ці клітини передають її Т-лімфоцитам, що атакують інфекційний агент, і активують їх. При аутоіммунних хворобах АПК з тієї або іншої причини починають сприймати антигени будь-якого виду власних кліток організму як чужорідні і настроювати імунітет проти них. Клітини, які гинуть "поставляють" АПК ще більша кількість своїх антигенів, замикаючи таким чином "порочний круг", що приводить до хронічного захворювання.

 

При цьому в імунній системі з'являється дві популяції T-лімфоцитів з протилежними завданнями: одна – сильніша і агресивніша – атакує власні клітки, а інша – слабкіше – намагається знищити АПК, що несуть інформацію про антигени цих кліток, пригнічуючи надмірну активність імунної системи.

 

Фахівець з діабету Пері Сантамарія (Pere Santamaria) з Університету Калгарі в Альберті знайшов принципово новий, на перший погляд парадоксальний підхід до лікування аутоіммунних захворювань. Замість того щоб пригнічувати імунітет, як це звичайно робиться, він вирішив стимулювати його.

 

Для цього Сантамарія з колегами створили наночастини, покриті антигенами β-клітин підшлункової залози, що виробляють інсулін (ці клітини піддаються атаці імунної системи при діабеті 1 типу). Коли з великою кількістю цих антигенів стикаються "слабкі" Т-лімфоцити, вони починають активно атакувати АПК, позбавляючи "сильні" лімфоцити джерела інформації. Оскільки "слабкі" живуть довше "сильних", через деякий час "порочний круг" розривається, що веде до припинення захворювання.

 

Наночастинки були вибрані як носій антигенів, оскільки вони в змозі тривало утримувати їх в організмі, що дозволяє зменшити частоту введення і дозу вакцини.

 

В проведеному вченими експерименті вакцина ефективно оберігала від діабету мишей із спадковою схильністю до нього і виліковувала тварин, які вже страждали цим захворюванням.

 

В даний час колектив Сантамарії планує перейти до випробувань на людях, а також створити аналогічні нановакцини проти інших аутоіммунних хвороб, таких як розсіяний склероз і ревматоїдний артрит.


return_links(); ?>