Медична планетаОсобливий штам кишкових бактерій дозволив японцям переварювати червоні водорості

8.04.2010

 

Красные водоросли. Изображение с сайта www.japanesefoodreport.comФранцузькі учені з'ясували, що в кишечнику жителів Японії присутні спеціальні ферменти, необхідні для переварювання водоростей, які використовуються в багатьох стравах японської кухні. Звіт про дослідження групи фахівців паризького Університету П’єра і Марії Кюрі під керівництвом Міріям Чижек (Mirjam Czjzek) опублікований в журналі Nature.

 

У травному тракті людини вуглеводи розщеплюються групою ферментів під загальною назвою глікозидази, яка налічує більше 260 речовин. Ці ферменти не проводяться клітинами нашого організму, а виробляються мікрофлорою кишечника, зокрема бактеріями роду Bacteroides. Кожний з таких ферментів розщеплює певний вид вуглеводів, що потрапляють в організм з рослинною їжею.

 

Глікозидази, що беруть участь в переварюванні морських червоних водоростей, були виділені у бактерій Zobellia galactanivorans, які мешкають на поверхні цих рослин. Французькі фахівці провели порівняльний аналіз геному вказаних бактерій, а також представників мікрофлори кишечника.

 

В ході аналізу гени ферментів для переварювання водоростей були виявлені у бактерій Bacteroides plebeius, наповнють травний тракт жителів Японії, тоді як у аналогічних бактерій, що живуть в кишечнику північноамериканців, ці ферменти були відсутні.

 

На думку дослідників, представники мікрофлори кишечника японців одержали ці гени в результаті обміну спадковою інформацією з бактеріями, що живуть на водоростях, які використовуються в приготуванні багатьох страв японської кухні, зокрема різних видів суші. Коли саме відбувся обмін генами між бактеріями, дослідники не уточнюють.

 

Учені відзначили, що вживання сирих продуктів значно вплинуло на різноманітність ферментів, що виробляються мікрофлорою кишечника. Проте, за словами Чижек, на даний момент червоні водорості для приготування суші проходять термічну обробку, і шанс перенесення генів значно нижче.


return_links(); ?>