Вчені спростували ретровірусну природу хронічної втоми
Медицина: новини і огляди

Вчені спростували ретровірусну природу хронічної втоми

7.01.2010

Дослідники з Великобританії не змогли підтвердити зв'язок синдрому хронічної втоми з “мишачим” вірусом XMRV, що відноситься до сімейства ретровірусів. Вірусологічні дослідження, проведені в британських лабораторіях, не виявили наявність цього вірусу в зразках крові 186 пацієнтів, які страждали від цього захворювання.

Синдром хронічної втоми – розлад неясного походження, що супроводжується незясованою психологічною і фізичною втомою, болями в м'язах і суглобах, депресією. Восени минулого року група американських учених повідомила про виявлення в тканинах пацієнтів з діагностованим синдромом хронічної втоми слідів ретровірусу XMRV. Цей вірус циркулює серед дрібних гризунів і пов'язаний з розвитком лейкозу у мишей.

Публікація американських дослідників була з ентузіазмом зустрінута науковим співтовариством. Деякі експерти припустили, що нові дані дають підстави для розгляду препаратів антиретровірусної терапії,які використовуються зараз для лікування Віл-інфекції, як потенційні засоби лікування синдрому хронічної втоми.

Проте співробітникам Королівського і Імперського коледжів в Лондоні не вдалося відтворити результати, одержані раніше американськими колегами. Дослідивши зразки крові 186 пацієнтів з синдромом хронічної втоми методом полімеразної ланцюгової реакції, вони не змогли виявити ознак наявності вірусної інфекції ні у одного з хворих. Як підкреслюють британські учені, в ході дослідження вони ретельно контролювали стерильність лабораторного устаткування, щоб виключити вплив випадкового забруднення не результати роботи.

За словами одного з авторів нового дослідження професора Міри МакКлюр (Myra McClure), одержані дані дозволяють з упевненістю виключити зв'язок синдрому хронічної втоми з вірусом XMRV, а також свідчать про безперспективність застосування антиретровірусних препаратів в лікуванні цього захворювання.