Відмова від куріння може приводити до розвитку діабету
Медицина: новини і огляди

Відмова від куріння може приводити до розвитку діабету

6.01.2010

У людей, які недавно кинули палити, підвищується вірогідність розвитку діабету 2-го типу, свідчать результати дослідження, проведеного в медичній школі університету Джонса Хопкінса.

Підвищений ризик розвитку діабету пов'язаний з набиранням ваги, яка часто супроводжує відмову від куріння. За даними дослідження, ті, хто кинули палити за перші три роки набирали в середньому 3,8 кілограма, а їх талія збільшувалася в об'ємі на 3 сантиметри.

Згідно з отриманими результатами, серед тих, хто кинув палити ризик виникнення діабету в перші шість років після відмови від тютюну більше на 70 відсотків порівняно з людьми, які ніколи не палили. Цей ризик максимальний в перші три роки і порівнюється з показниками для тих, хто ніколи не палив через десять років без куріння. Виявлений ефект був тим більше вираженим, чим сильніше була пристрасть пацієнта до сигарети.

У дослідженні брали участь 10 892 дорослих середнього віку, які не страждали діабетом з 1987 по 1989 рік. Впродовж 17 років у випробовуваних регулярно реєстрували рівень глюкози в крові, масу тіла і ряд інших параметрів.

Автори дослідження, опублікованого в журналі Annals of Internal Medicine, підкреслюють, що отримані ними результати не можуть бути виправданням для того, щоб продовжувати палити. Навпаки, в цілому у курців шанси захворіти діабетом 2-го типу вища на 30 відсотків. Щоб подолати виявлену ними тенденцію, автори дослідження рекомендують таким пацієнтам, які кинули палити приділяти особливу увагу контролю маси тіла, а клініцистам — рекомендувати своїм хворим вдаватися до пластирів з нікотином та іншими засобами, які нівелюють набір ваги після відмови від куріння, а також частіше контролювати у них рівень глюкози.

Діабет другого типа — поширене захворювання. При даній патології, також відомій як інсулінозалежний діабет, клітини не можуть сприймати передавану їм за допомогою гормону інсуліну команду поглинати з крові глюкозу, внаслідок чого рівень цукру в крові є високим, а самим клітинам не вистачає живлення.