Розшифрований геном найагресивнішої пухлини мозку
Медицина: новини і огляди

Розшифрований геном найагресивнішої пухлини мозку

30.01.2010

Співробітники Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі вперше виконали повне геномне дослідження клітин злоякісної пухлини головного мозку – гліобластоми. В результаті дослідження ученим вдалося створити повний перелік різноманітних мутацій, що ведуть до розвитку злоякісного новоутворення і його розповсюдження в тканинах мозку.

За словами координатора дослідницького проекту Стена Нельсона (Stan Nelson), завдяки впровадженню високоточних і дешевих методів дослідження, витрати на розшифровку геному злоякісної пухлини склали всього 35 тисяч доларів. Для порівняння, фінансування закінченого кілька років тому проекту по повній розшифровці геному людини перевищило мільярд доларів.

У дослідженні використовувалася лінія клітин гліобластоми U87, зразки якої були багато разів вивчені в провідних лабораторіях світу. Авторам нової роботи вдалося скласти повний перелік мутацій і хромосомних аномалій, що відрізняють клітки гліобластоми від здорових клітин мозку.

Розшифровка геному клітин гліобластоми дозволить вченим уточнити причини цього захворювання і розробити нові методи лікарської дії на пухлину. Крім того, знання генетичних особливостей пухлинних клітин відкриває можливості для розробки високочутливих методів генетичної діагностики, що дозволяють визначати найбільш ефективну схему лікування, оцінювати його результативність, а також відстежувати можливі рецидиви захворювання.

Звіт про дослідження опублікований в журналі PLoS Genetics.

Мультиформная гліобластома – найбільш часта і найагресивніша пухлина мозку, викликана злоякісним переродженням клітин глії. Цей вид злоякісних пухлин погано піддається хірургічній, променевій і медикаментозній терапії. Вживані зараз методи лікування не здатні істотно збільшити тривалість життя пацієнтів, більшість з яких вмирає в течію менш ніж півтора років після виявлення захворювання.