Американські учені створили вакцину від лихоманки чикунгунья
Медицина: новини і огляди

Американські учені створили вакцину від лихоманки чикунгунья

29.01.2010

Американські учені розробили вакцину проти лихоманки чикунгунья. Дослідження було проведено групою фахівців Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США (National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIAID). Звіт про їх роботу опублікований в журналі Nature Medicine.

В ході дослідження співробітники Центру досліджень вакцин (Vaccine Research Center) при NIAID виявили декілька структурних білків вірусу чикунгунья, на основі яких в лабораторії були створені вірусоподібні частинки. По будові ці частинки схожі із збудником лихоманки, проте не можуть викликати інфекцію.

Через 15 днів після введення вірусоподібних частинок макакам-резус, учені заразили тварин вірусом чикунгунья. З'ясувалося, що ін'єкція вказаних частинок сприяла виробленню антитіл, чим забезпечила тваринам повний захист від інфекції.

На наступному етапі дослідження сироватка з антитілами, одержаними від мавп, була введена мишам із зниженим імунітетом. Після цього гризунам ввели летальну дозу вірусів чикунгунья. Проте введення сироватки запобігло розвитку лихоманки у мишей.

Директор Центру дослідження вакцин Гару Небел (Gary Nabel) заявив, що його колеги мають намір одержати дозвіл на проведення клінічних випробувань розробленої вакцини. Крім того, дослідники виразили надію, що метод використання вірусоподібних частинок вдасться застосувати для створення вакцин від захворювань, викликаних іншими представниками роду альфавірусів, зокрема західного і східного кінського енцефаліту, а також лихоманки о'ньонг-ньонг.

Лихоманка чикугунья - інфекційне захворювання, що викликається представником роду альфавірусів. Інфекція передається за допомогою укусів комарів. Інкубаційний період триває декілька днів. Симптоми захворювання включають лихоманку, сильні болі в суглобах, м'язовий і головний біль, нудоту, втому і висип. В більшості випадків пацієнти видужують після симптоматичного лікування, проте болі в суглобах можуть продовжуватися декілька місяців і навіть років. Назва "чикунгунья" походить від дієслова на мові танзанійського народу маконде, що означає "стати викривленим", що відповідає зовнішньому вигляду згорблених людей, страждаючих від болю в суглобах.