Резус-конфлікт
Медицина: новини і огляди

Резус-конфлікт

Cерпень 2010 року, 17:42

Резус-конфлікт

При вагітності небезпека резус-конфлікту виникає в тому випадку, якщо кров жінки має негативний резус-фактор, а чоловіка — позитивний. Кров дитини, що успадкувала батьківський позитивний резус, вступає в конфлікт з кров'ю матері — в материнському організмі виробляються антитіла, що знищують еритроцити плоду. В результаті у нього розвивається анемія, підвищується рівень білірубіну, здатного пошкодити життєво важливі органи, включаючи і мозок. У найбільш серйозних випадках це приводить до загибелі плоду.

Жінку з негативним резус-чинником обов'язково обстежують на предмет наявності в крові антитіл, «ворожих» до антитіл резус-положітельной крові. На стані майбутньої матері наявність цих антитіл ніяк не відобразиться, але для плоду це може представляти загрозу.

Материнські антитіла, проникаючи через плаценту в кров плоду, руйнують його еритроцити, що веде до порушення роботи його печінки, нирок і головного мозку. Крім того, у дитини, що ще не народилася, може розвинутися гемолітична хвороба. Унаслідок конфлікту резусу можуть виникнути також порушення роботи мозку і нервової системи, затримки в розвитку. Підвищується небезпека викидня або народження мертвої дитини.

Жінка повинна регулярно робити аналіз крові з вени, щоб лікарі могли постійно контролювати кількість антитіл в її крові і вчасно діагностувати почало конфлікту резусу. До 32-й тижні вагітності кров слід здавати один раз в місяць, з 32-й по 35-й тиждень — двічі в місяць, а потім аж до самих родів це слід робити щонеділі.

Якщо резус-конфлікт все ж таки почнеться, лікарі вживають заходи з порятунку дитини. В деяких випадках вибір робиться на користь передчаснихполоів з обмінним переливанням крові новонародженому. Кров при цьому повинна бути тієї ж групи, але резус повинен бути негативним. Переливання робиться протягом півтора діб після народження малюка.

Не пізніше ніж через 72 години після родів жінці вводять в кров антірезусний імуноглобулін, який запобіжить розвитку конфлікту резусу протягом подальшої вагітності.

Негативний резус-фактор не може впливати на можливість зачаття. Перед настанням наступної вагітності жінці рекомендується зробити аналіз крові на наявність антитіл до резус-чинника. У разі виявлення цих антитіл до повноцінного виношування потрібно готуватися ретельніше.