Чоловіче безпліддя
Медицина: новини і огляди

Чоловіче безпліддя

Cерпень 2010 року, 17:42

Чоловіче безпліддя

Згідно ВОЗ, безплідною вважається сімейна пара, у якої протягом року не наступає вагітність. За різними даними, чоловік може бути причиною безпліддя в 25–50% випадків: нездатність до зачаття викликана різними порушеннями сперматогенезу. Важливе значення має рухливість сперматозоїдів, кількість і якість спермоплазми. Ступінь чоловічого безпліддя залежить від багатьох чинників, займатися його профілактикою необхідно вже з раннього віку, і в кожній ситуації необхідна ретельна діагностика з подальшим лікуванням.

Порушення репродуктивної функції може відбутися унаслідок крипторхізму (неопущення яєчка в мошонку), природженого недорозвинення або відсутності одного або обох яєчок, генетичних порушень, при перекруті або травмах яєчок. На якість сперми впливають гормональні і біохімічні зміни, стресові стани організму. Досить часто на чоловічу репродуктивну систему пригноблюючим чином діють перенесені венеричні захворювання і інфекції, викликані патогенними мікроорганізмами, дія радіаційного випромінювання, робота в умовах підвищеної температури; захворювання, пов'язані з підвищенням температури тіла, варикоцеле (патологічне розширення вен мошонки, відвідних кров від яєчок) і пахові грижі. Причинами безпліддя можуть також стати інфекційно-запальні захворювання: орхіт, епідидиміт, мононуклеоз і т.д. До серйозних порушень сперматогенезу приводять також аутоіммунні захворювання (порушення функції імунної системи). Безпліддя може бути слідством захворювань іншихорганів і систем, тривалого прийому деяких лікарських засобів (антибіотиків, анаболіков), стресових станів, неправильного способу життя або неповноцінного живлення.

Первинне обстеження включає огляд, розгорнене дослідження насінної рідини (еякулята). На підставі даних спермограмми лікар може призначити подальші обстеження – ендокринне, генетичне, імунологічне, УЗІ окремих органів і ін.

Розрізняють дві основні форми чоловічого безпліддя. При секреторній формі в яєчках не міститься потрібна кількість сперматозоїдів, або їх будова порушена. Друга форма – обтураційна – характеризується порушенням просування сперматозоїдів по сім'явивідних шляхах.

Обстеження може виявити незворотнє і зворотнє безпліддя. При необоротному безплідді порушений сперматогенний епітелій яєчок, що утрудняє вироблення якісних сперматозоїдів. Це може бути спадковим порушенням чи ж слідством перенесених захворювань – паротиту (свинки), крипторхізму, злоякісних пухлин яєчок. Нерідко діагностується також оборотне чоловіче безпліддя, що формується при тривалому прийомі ряду ліків і нелікарських хімічних речовин (циметідін, спіронолактон, сульфасалазін, антібластомниє засоби, марихуана, кокаїн, різні промислові або побутові хімічні засоби). За наслідками аналізів може виявитися недолік сперматозоїдів або їх відсутність. Олігоспермія (у одному міллілітре еякулята міститься не більше 20 мільйонів сперматозоїдів), як правило, виникає при запальних захворюваннях яєчок і їх придатків, розширенні і подовженні вен сім'яного канатика, а також в результаті перенесених інфекційних захворювань, інтоксикацій, опромінювання і психічних травм.

Суть полягає в лікуванні порушень сперматогенезу або прохідності сім'явивідних шляхів. У цих цілях застосовують загальнозміцнюючу терапію, за свідченнями - протизапальні і гормональні засоби. Якщо причиною безпліддя є непрохідність сім'явивідних шляхів і варикоцелі, в деяких випадках вдаються до операції. В даний час при певних дефектах сперматогенезу медицина пропонує допоміжні методи запліднення, наприклад, штучну інсемінацію.