Учені відкрили процес розмноження тромбоцитів
Медицина: новини і огляди

Учені відкрили процес розмноження тромбоцитів

27.01.2010

Дослідники з'ясували, що тромбоцити здатні розмножуватися. Відкриття було зроблено міжнародною групою учених під керівництвом Ендрю Вейріча (Andrew S. Weyrich) з Університету Юти (University of Utah). Звіт про їх роботу опублікований в журналі Blood.

Тромбоцити є плоскими безбарвними тельця неправильної форми, які циркулюють в крові і забезпечують її згортання. Вони утворюються з фрагментів цитоплазми гігантських клітин кісткового мозку (мегакаріоцитів). Оскільки тромбоцити не мають ядра, учені довгий час вважали, що вони не здатні розмножуватися.

Проте дослідницька група Вейріча з'ясувала, що розмноження тромбоцитів відрізняється від процесу ділення клітин, що мають ядро. Провівши ряд експериментів, учені виявили, що тромбоцити розмножуються шляхом подовження своїх частин і утворення ланцюжків, що нагадують намиста. Нові структури, для утворення яких не потрібна наявність клітинного ядра, можуть містити два і більше тромбоцити.

Вивчивши тромбоцити, що вийшли таким чином, дослідники встановили, що вони не відрізняються від своїх попередників, як по структурі, так і по функціональній активності.

Крім того, учені спостерігали процеси утворення ланцюжків тромбоцитів в препаратах крові, приготованих для переливання. Тромбоцити зберігали здатність розмножуватися протягом п'яти днів після забору крові у донора.

Вейріч відзначив, що в ході подальших досліджень учені мають намір встановити точний механізм розмноження тромбоцитів, а також з'ясувати, чи відрізняються їх нащадки від тромбоцитів, що утворилися в кістковому мозку. За словами дослідників, це відкриття має величезне значення для трансфузіології, а також для вивчення захворювань згортаючої системи крові.