Травми мозку вилікують статевим гормоном
Медицина: новини і огляди

Травми мозку вилікують статевим гормоном

25.12.2009

Американські учені порекомендували включити жіночий статевий гормон прогестерон ("гормон вагітності") в схему лікування хворих з травматичним ураженням мозку.

Як відомо, прогестерон виробляється не тільки в статевих залозах, але і в центральній нервовій системі чоловіків і жінок, будучи нейростероїдом. Він також служить прекурсором іншого важливого представника цього класу речовин – аллопрегнанолона.

Нейростероїди мають також нейропротекторну дію (тобто захищають нервові клітини від різних пошкоджень), регулюють функції синапсів, процеси мієлінізації нервових волокон і апоптоз (запрограмовану загибель) нервових клітин.

Виходячи з цих даних, учені вирішили вивчити можливість застосування прогестерону при травмах мозку. Частота таких травм в США і в світі останнім часом зростає (частково унаслідок військових дій в Іраку і Афганістані); відповідно, росте і потреба в ефективних і безпечних методах їх лікування.

Недавно завершилися два дослідження в рамках клінічних випробувань прогестерону для лікування травм ЦНС. На підставі результатів випробувань Дональд Стайн (Donald Stein) з Університету Єморі в Атланті відзначив, що призначення цього гормону після травми мозку значне і стійке покращує функції постраждалого органу.

Зокрема, прогестерон знімає набряк і зменшує область некрозу в місці травми, а також захищає від загибелі "підлеглі" цієї області нейрони. Все це дозволяє понизити втрати мозкових функцій.

Як випливає з листа Стайна в American Journal of Roentgenology, додатковими аргументами на користь призначення прогестерону при травмах ЦНС служать його хороша переносимість, простота введення, низька ціна і загальнодоступність.