Пацієнтам після інсульту повернули мову за допомогою співу
Медицина: новини і огляди

Пацієнтам після інсульту повернули мову за допомогою співу

24.02.2010

Американським ученим вдалося повернути хворим після інсульту втрачену мову за допомогою співу.

Доцент неврології Гарвардської медичної школи Готфрід Шлауг (Gottfried Schlaug) з колегами розробили для реабілітації пацієнтів, що втратили мову після інсульту, методику Музичної інтонаційної терапії (MIT, МІТ).

Суть цієї методики полягає в тому, що хворому, який переніс інсульт пропонують проспівати фразу, яку він не в змозі вимовити, при цьому задаючи ритм постукуванням його по руці. Навчені таким чином пацієнти, позбавлені мови, змогли, наприклад, "виконувати" рядки з пісень, побутові фрази і власну поштову адресу.

Порушення мови, як правило, виникають у людей з пошкодженнями лівої півкулі мозку, яка сильніше задіяна в її формуванні. Дослідження мозку пацієнтів, проведені до і після МІТ, показали, що цей вид терапії викликає функціональні і структурні зміни в правій півкулі, зв'язані, судячи з усього, з розвитком "співаючої мови".

Курс МІТ вельми тривалий – він включає півторагодинні заняття п'ять днів в тиждень і може тривати 14-16 років. Тому Шлауг планує навчати її проведенню людей, що залицяються за хворими – підготовка спеціального штату і оплата його роботи виявилися б надмірно витратними.

Ефект музичної терапії виявився стійким: дві третини учасників випробувань методики навчилися "проспівувати" по 100 слів, і не втрачають цей навик після закінчення терапії.

Точний механізм дії методики залишається невиясненим. На думку дослідників, в процесі МІТ відбувається формування відсутніх в нормі зв'язків між центрами мозку, що відповідають за граматику і музику.