Розроблений безпечний метод визначення статі плоду на перших тижнях вагітності
Медицина: новини і огляди

Розроблений безпечний метод визначення статі плоду на перших тижнях вагітності

22.12.2009

Вчені з Нідерландів розробили метод визначення статі плоду на ранніх термінах вагітності. Звіт про роботу дослідників з Університету Амстердама (University of Amsterdam) під керівництвом Петера Шефера (Peter Scheffer) буде опублікований в січневому випуску журналу "Obstetrics and Gynecology".

За період з 2003 по 2009 рік в дослідженні взяла участь 201 вагітна мешканка Нідерландів. Ученим вдалося провести аналізи у 189 жінок, у всіх випадках результати досліджень виявилися вірними і були готові через 2-4 дні.

Однією з переваг нового методу є те, що стать дитини визначається по зразках крові батька і матері вже на п'ятому тижні вагітності. Учені виділяли ДНК з крові вагітних, а потім аналізували її на наявність генів Y-хромосоми: SRY, який відповідає за розвиток яєчок, і гена DYS-14, який визначає чоловічу стать дитини.

Для встановлення жіночої статі плоду Шефер і його колеги розробили технологію виявлення в зразках материнської крові фрагментів ДНК, індивідуально специфічної для батька, так званих ділянок генетичного поліморфізму. Якщо такий фрагмент виявляється (і аналогічних специфічних послідовностей не виявлено у власній спадковій інформації матері), але при цьому фрагментів Y-хромосоми немає, можна стверджувати, що плід, що розвивається, відноситься до жіночої статі.

За словами Шефера, новий метод дозволить уникнути ускладнень, зв'язаних з використанням традиційних способів визначення статі дитини (амніоцентез і аналіз ворсин хоріону), які є травматичними для матері, оскільки вимагають пункції плодового міхура.

Шеффер також відзначив, що раніше визначення статі дитини дозволить, у разі потреби, провести додаткові дослідження для виявлення спадкових патологій, пов'язаних із статевими хромосомами.