Розповсюдження кліщового енцефаліту виявилося розплатою за Сибір
Медицина: новини і огляди

Розповсюдження кліщового енцефаліту виявилося розплатою за Сибір

18.01.2010

Вірус кліщового енцефаліту поширився на Уралі близько 400 років тому, з початком активної колонізації Сибіру. Такого висновку дійшли співробітники Уральського Державного університету в результаті вивчення генетичних особливостей півтори сотень зразків вірусу.

У розпорядженні вчених було 165 зразків сибірського підтипу вірусу кліщового енцефаліту, зібраних на Середньому Уралі в 1966-2008 роках. Вік різних популяцій вірусу розраховувався виходячи з кількості мутацій в гені, що кодує поверхневий вірусний глікопротеїн Е.

За підрахунками вчених, досліджені популяції вірусу кліщового енцефаліту існують на Уралі близько 400 років, що дозволяє пов'язати розповсюдження цієї інфекції з початком активного освоєння Сибіру. Вірус проник на Урал із Західного Сибіру, і його переносниками, швидше за все були домашні тварини, що переміщалися по торгових шляхах разом з людьми. Влаштувавшись на Уралі, кліщовий енцефаліт розповсюдився по європейській частині Росії, аж до Прибалтики.

“Кліщовий енцефаліт – данина, сплачена європейцями за освоєння Сибіру, яке багато разів прискорило природне розповсюдження вірусу. Знати, як розвивається і розповсюджується вірус необхідно, щоб виробити стратегію профілактики енцефаліту і боротьби з ним ”, - відзначає однин з авторів дослідження, завідувач лабораторією молекулярної генетики УРГУ Сергій Ковальов.

Результати дослідження опубліковані в британському журналі General virology.