Вчені розшифрували генетичний код меланоми і раку легень
Медицина: новини і огляди

Вчені розшифрували генетичний код меланоми і раку легень

17.12.2009

Британські дослідники склали перелік мутацій, які приводять до розвитку двох поширених видів онкологічних захворювань – меланоми і раку легенів. Дослідження, опубліковане в журналі Nature, було проведено в рамках наукового проекту Міжнародного консорціуму по вивченню генома раку (International Cancer Genome Consortium), в якому беруть участь дослідники з Європейського союзу, США, Австралії, Китаю, Японії і інших країн.

Список мутацій був складений співробітниками британського Інституту Сенгера на підставі генетичного аналізу зразків пухлин, узятих у двох пацієнтів. У клітинах злоякісної пухлини легенів (дрібноклітинний рак легенів) було виявлено в цілому 22 910 мутацій, в зразках меланоми – 33 345 мутацій.

За словами учасника проекту професора Майка Стреттона (Mike Stratton) переважна більшість виявлених генетичних збоїв були безпосередньо пов'язані з відомими чинниками ризику онкологічних захворювань – дією тютюнового диму для раку легенів і ультрафіолетовим випромінюванням для меланоми.

Рак легені і меланома стали третім і четвертим видами злоякісних пухлин, генетичний код яких став відомий міжнародному науковому співтовариству. Раніше вчені із США і Канади склали і опублікували переліки мутацій, характерних для лейкемії і раку молочної залози. В даний час японські учені займаються генетикою раку печінки, дослідники з Китаю вивчають пухлини шлунку, в США ведуться дослідження раку мозку, яєчника і підшлункової залози.

Фундаментальні дослідження генетики злоякісних новоутворень дозволять уточнити наявні відомості про причини розвитку злоякісних пухлин, а також створити нові, ефективніші методи лікування і ранньої діагностики різних форм раку.