Студент із США винайшов жуйку для діагностики малярії
Медицина: новини і огляди

Студент із США винайшов жуйку для діагностики малярії

17.12.2009

Американський студент одержав грант на розробку жувальної гумки для діагностики малярії. На підтримку проекту Ендрю Фанга (Andrew Fung) з Університету Каліфорнії (University of California) Фонд Біла і Мелінди Гейтс (Bill and Melinda Gates Foundation) виділив 100 тисяч доларів США.

Розробка жуйки, яку автор ідеї планує назвати "Maliva" (від англійських слів "malaria" - малярія і "saliva" - слина), стала можливою завдяки відкриттю учених, що виявили в слині хворих малярією три білки, специфічні для збудника цієї інфекції.

До складу жувальної гумки Фанг планує включити намагнічені наночастки, на кінці кожній з яких закріплені антитіла. При жуванні антитіла зв'язуватимуться з білками малярійних плазмодіїв, що містяться в слині.

Через декілька хвилин після вживання жуйку необхідно помістити на індикаторну смужку паперу. Під впливом магнітного поля наночастки з білками збудників малярії розташовуватимуться на папері у вигляді смуг певного кольору.

За задумом розробника, за допомогою цієї жуйки можна буде визначити не тільки наявність збудників інфекції, але і їх тип. Фанг відзначив, що планує зробити робочий прототип жувальної гумки в 2010 році.

Винахідник сподівається, що "Maliva" стане в нагоді для виявлення малярії в польових умовах і тих регіонах, де відсутні лабораторії для проведення традиційної діагностики захворювання по аналізах крові.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно в світі реєструється близько 250 мільйонів випадків зараження малярією. Щорічне число жертв інфекції складає близько мільйона чоловік, більшість з яких - діти, що живуть в країнах Центральної і Південної Африки.