Дослідники ліків поскаржилися на нестачу піддослідних жінок
Медицина: новини і огляди

Дослідники ліків поскаржилися на нестачу піддослідних жінок

17.03.2010

Американські учені з'ясували, що в більшості клінічних досліджень спостерігається гендерний дисбаланс з переважанням учасників чоловічої статі, повідомляє Nature. Причому ця тенденція характерна як для досліджень на тваринах, так і для випробувань за участю людей.

Біолог з Університету Каліфорнії в Берклі (University of California, Berkeley) Ірвінг Цукер (Irving Zucker) проаналізував публікації в 42 наукових виданнях. За даними дослідження, статті в 8 з 10 розглянутих областей науки описують дослідження з переважаючою кількістю учасників чоловічої статі. При цьому часто стать випробовуваних взагалі не враховувалася при обробці даних.

Цукер також з'ясував, що в двох наукових журналах кількість досліджень на тваринах, в яких використовувалися тільки чоловічі особини, за останні сто років збільшилося. На думку ученого, дослідники вважають за краще не використовувати самок через те, що гормональна активність, пов'язана з їх менструальним циклом, може вплинути на результати роботи.

Недолік учасниць жіночої статі спостерігається навіть при клінічних випробуваннях ліків, призначених для лікування хворіб, які частіше вражають жінок, наприклад, хронічних болів, депресії або аутоіммунних захворювань. Гендерний дисбаланс учасників найбільш характерний для досліджень у області неврології, де співвідношення чоловіків і жінок складає в середньому 5,5 до 1.

Переважання учасників-чоловіків часто не дозволяє наглядовим органам підтвердити результати клінічних випробувань ліків, оскільки побічні ефекти препаратів в деяких випадках виявляються лише у жінок.

На думку учених, наукові журнали повинні вимагати від авторів статей у обов'язковому порядку указувати стать учасників дослідження. Спонсори наукових досліджень також можуть вплинути на гендерний склад випробовуваних, змінивши вимоги, що пред'являються до претендентів грантів.