Онкологи знайшли "генетичний вимикач" регенерації органів
Медицина: новини і огляди

Онкологи знайшли "генетичний вимикач" регенерації органів

16.03.2010

Американські учені виявили, що виключення єдиного гена дозволяє ссавцям відновлювати втрачені частини тіла, як це відбувається, наприклад, у деяких земноводних.

Дослідники з Університету Уїстара у Філадельфії зацікавилися питаннями регенерації тканин ссавців в 1996 році, при вивченні аутоіммунних захворювань на лабораторних мишах. В цілях постійної маркіровки тваринам робили отвори у вусі, які, як правило, зберігаються на все життя. До здивування учених, у мишей однієї з ліній під назвою Murphy Roths Large (MRL) через декілька тижнів отвір безслідно зникав.

Зацікавлені дослідники почали роботу відразу по двох напрямах. По-перше, вони за участю колег з інших вузів країни приступили до картированню генома вказаної лінії мишей, щоб визначити гени, що з найбільшою вірогідністю відповідають за відновлення тканин.

По-друге, учені відзначили, що форма і функції кліток, що заповнюють анатомічний дефект, а також конфігурація їх ДНК сильно відрізняються від решти мишей. Через це група дослідників почала вивчати вплив змін в ДНК на цикл ділення клітин.

Провівши ряд дослідів, учені з'ясували, що у MRL-мишей неактивний ген p21, регулюючий клітинний цикл. У нормі цей ген гальмує ділення клітин при пошкодженні їх ДНК, щоб не допустити злоякісного переродження.

Вивчення генноїнженерних мишей, позбавлених p21, показало, що вони володіють такими ж здатностями до відновлення тканин, як MRL-миші, при цьому і у тих, і у інших тварин захворюваність раком була не вище середньостатистичної для мишей.

За словами керівника дослідження, професора молекулярної і клітинної онкології Елен Хебер-Катц (Ellen Heber-Katz), у мишей з неактивним p21 спостерігалося поєднання швидкого ділення клітин, поновлюючого тканини, і такого ж швидкого їх апоптозу (запрограмованої загибелі). Таке поєднання спостерігається у всіх видів тварин, здатних регенерувати втрачені частини тіла. При цьому, як відзначила Хебер-Катц, клітки, що відповідають за регенерацію, по функціях і життєдіяльності більше нагадують ембріональні стовбурові, ніж клітини дорослого організму.

Якщо вдасться підтвердити результати роботи на людях і розробити методику тимчасового виключення гена p21, не виключено, що лікарі зможуть "вирощувати" пацієнтам, наприклад, втрачені кінцівки.