Психопатів штовхає на злочини гіперактивний "центр задоволення"
Медицина: новини і огляди

Психопатів штовхає на злочини гіперактивний "центр задоволення"

15.03.2010

Психопатів штовхає на злочини гіперактивний "центр задоволення" Американські учені виявили, що у людей з психопатією надмірно активна система мозку, що примушує їх шукати задоволення за всяку ціну. Звіт про роботу опублікований в журналі Nature Neuroscience.

Як показали попередні дослідження, при психопатії значно знижуються відчуття страху, емпатія і навики спілкування з іншими людьми. Дослідження, проведенs в Університеті Вандербілта, показало, що при цьому стані також різко посилюються імпульсивність, а також схильність до отримання задоволення і ризикованої поведінки – якості, що привертають до злочинної діяльності, рецидивізму і зловживання психоактивними речовинами.

Щоб з'ясувати це, дослідники спочатку протестували групу добровольців на особливості, що дозволило виявити людей з психопатичними проявами.

Потім учасникам експерименту ввели по дозі психостимулятора амфетаміну, що підвищує вироблення медіатора дофаміна в системі мозку ("центрі задоволення"). Рівень вироблення дофаміна у відповідь на введення препарату оцінювали за допомогою позитронно-емісійної томографії. У добровольців з проявами психопатії цей рівень виявився вчетверо вищим, ніж в інших.

Після цього учені запропонували учасникам експерименту виконати просте завдання за грошову винагороду, при цьому активність різних відділів мозку визначалася методом функціональної магнітно-резонансної томографії. Виявилось, що в очікуванні грошей у схильних до психопатії людей активність прилеглих ядер (однієї із структур центру нагороди мозку) підвищувалася значно сильніше, ніж у добровольців без психопатичних проявів.

За словами автора дослідження Джошуа Бакхолца (Joshua Buckholtz), отримані результати свідчать про те, що при нагоді отримання матеріального прибутку або інших задоволень гіперактивна система мозку примушує психопатів добиватися бажаного за всяку ціну. Це необхідно враховувати при розробці і застосуванні нових методів лікування психопатії.