Популярні антидепресанти неефективні у половини пацієнтів
Медицина: новини і огляди

Популярні антидепресанти неефективні у половини пацієнтів

14.01.2010

Американські вчені виявили, що приблизно половина пацієнтів приймає популярні антидепресанти марно, оскільки надлишок одного з типів рецепторів до серотоніна у них нівелює ефект цих препаратів,.

Сучасні антидепресанти, що найбільше призначаються, відносяться до селективних інгібіторів зворотного захоплення серотоніну (СІОЗС, SSRI), тобто підвищують концентрацію цього нейромедіатора в синаптичних щілинах відповідних нейронів (нервових клітин) в шовних ядрах стовбуру мозку. Таким чином, ефекти серотоніну, зокрема підвищення настрою, посилюються.

Проте, як показало дослідження, проведене в Колумбійському університеті Нью-Йорку на лабораторних мишах, так відбувається не завжди. Як пояснив керівник дослідження професор Рене Хен (Rene Hen), при великій кількості серотонінових рецепторів типу 1A (5-HT1A) в нейронах шовних ядер СІОЗС запускають механізм негативного зворотного зв'язку. Тобто чим більше препарати підвищують концентрацію серотоніну, тим менше за нього виробляють нейрони. В результаті цього запаси медіатора швидко виснажуються і антидепресанти перестають діяти, що і спостерігається приблизно у половини пацієнтів.

Щоб з'ясувати це, вчені створили генноінженерних мишей, у яких можна було штучно регулювати число рецепторів 5-HT1A. Їх піддавали поведінковому тесту, в якому тварини повинні були узяти їжу з яскраво освітленого відкритого місця. Чутливі до антидепресантів тварини після їх прийому стають рішучішими, тоді як у нечутливих цього не спостерігається. Шляхом зменшення спочатку збільшеної кількості рецепторів вченим вдалося повернути мишам чутливість до антидепресантів.

Отримані результати з одного боку указують на необхідність індивідуального підходу в призначенні СІОЗС, а з іншою – відкривають шлях до підвищення ефективності цих ліків у малочутливих до них людей: для цього необхідно розробити препарат, що знижує число рецепторів 5-HT1A в нейронах шовних ядер.