Вагітність і автомобіль
Медицина: новини і огляди

Вагітність і автомобіль

Вересень 2010 року

Вагітність і автомобіль

Управління автомобілем дозволяє жінці під час вагітності переміщатися з більшим комфортом, ніж на суспільному транспорті, знижує ризик контакту з інфекціями, а також позбавляє від втоми і духоти. Негативні сторони водіння машини полягають в тому, що за кермом жінці доводиться тривалий час знаходитися в сидячому положенні, зберігати підвищену концентрацію уваги. Під час поїздок рекомендується мати при собі телефон лікаря і аварійних служб, а після 30-й тижні вагітності — обмінну карту, паспорт і страховий поліс.

Якщо жінка протягом вагітності добре себе відчуває, у неї немає загрози викидня, анемії, підвищеного або зниженого тиску, то протипоказань до управління автомобілем немає. Лікарі радять уникати додаткових навантажень, пов'язаних з водінням, якщо вагітність ускладнена раннім токсикозом, токсикозом другої половини вагітності, набряками ніг і т.п. Не рекомендується також сідати за кермо на пізніх термінах вагітності, при великому об'ємі живота, при багатоплідній вагітності.

У всіх жінок вагітність проходить по-різному, і підтверджених дослідженнями даних про дефіцит уваги під час вагітності не існує. Проте є думка, що незадовго до пологів, в процесі формування пологової домінанти, у вагітної жінки знижується активність кори головного мозку, що може порушувати швидкість реакції і концентрацію уваги. Частіша проблема — емоційна нестабільність в період вагітності.

У першому триместрі вагітності токсикоз, запаморочення, сонливість і загальна слабкість можуть впливати на увагу і понизити реакцію. У другому триместрі вагітності існує небезпека виникнення судом ніг і болів в спині; крім того, посилена реакція на стреси, підвищена дратівливість. У третьому триместрі необхідно стежити, щоб ремінь водійського крісла не проходив через середину живота: існують спеціальні адаптери, що зрушують нижню половину ременя на стегна. Іноді у вагітної жінки змінюється сприйняття простору і габаритів машини, частково це пов'язано із зміною розміру власного тіла.

Терміну вагітності, до якого можна водити машину, залежить від обставин, індивідуальних переваг і самопочуття. Відомі випадки, коли жінки продовжують водити машину аж до дня пологів.

Тим, хто цікавиться, чи можна вчитися водити автомобіль під час вагітності, слід знати, що офіційно вагітність не є медичним протипоказанням для водіння машини, і рішення про навчання в автошколі жінка приймає самостійно.