Збереження вагітності
Медицина: новини і огляди

Збереження вагітності

Вересень 2010 року

Авіаперельоти під час вагітності

При багатьох ускладненнях вагітності, наприклад, загрозі викидня, її вдається зберегти, якщо вжити необхідні заходи вчасно. Звичайно це делатся в умовах стаціонару, де є можливість провести ретельне обстеження і постійно наболюдать всі зміни в стані жінки. На збереженні вагітним як правило наказують строгий постільний режим. У випадку якщо з ускладненнями вдалося успішно справитися, важливо протягом подальшого часу аж до родів зберігати обережність, дотримувати режим і виконувати рекомендації лікаря.

Небезпечні ознаки, що вимагають негайного звернення до лікаря - що тягне біль внизу живота (як при менструації) або ломота в поясниці, сильні скорочення матки, кров'яні виділення. Всі ці симптоми на будь-якому терміні вагітності можуть говорити про загрозу викидня або викидня, що почався.

Будь-яке виявлене ускладнення вагітності, таке як кровотеча, біль, загроза викидня або викидень, що почався, вимагають госпіталізації. Якщо біль періодичний, незначний – лікар може запропонувати консервативне лікування: призначаються спазмолітики, препарати магнію, постільний режим. У випадку якщо у вагітної виявляється гормональна недостатність, лікування повинне включати препарати прогестерону, утрожестан, дюфастон, вони знижують збудливість і скоротність мускулатури матки. Жінці краще залишатися в стаціонарі, під спостереженням лікарів.

Звичайно після огляду і УЗІ лікар призначає жінці крапельницю з магнезією (препарат, що розслабляє гладку мускулатуру матки), внутрішньом'язовий вводять но-шпу. На ранніх термінах (до 12 тижнів) цього буває досить. Після першого триместра для лікування часто використовується гиніпрал. У будь-якому випадку жінці наказують строгий постільний режим.

Залежно від ступеня вираженості симптомів, наприклад, при незначному гіпертонусі, відсутності ознак відшарування плаценти лікар може порахувати, що немає необхідності їхати в стаціонарі. Жінка може залишатися удома, за умови дотримання наказаного постільного режиму.

Будь-яка загроза викидня вимагає лікування – неправильна закладка плаценти може привести до подальших труднощів під час виношування. Виявити причину ускладнень вагітності в першому триместрі важко, це залежить від індивідуальних особливостей жінки. Якщо вагітність наступила після неодноразових запалень придатків, на тлі різних гормональних порушень, після повторних викиднів або хронічного невиношування вагітності – тобто у випадку, якщо настання наступної вагітності може бути утруднено - лікарі постараються зробити все, щоб зберегти її на ранньому терміні. Якщо це перша вагітність у абсолютно здорової жінки (немає гормональних порушень, запальних захворювань), а загроза викидня погано піддається терапії, симптоми не пропадають довгий час – є вірогідність, що наполегливе збереження такої вагітності не приведе до успішного результату. У багатьох випадках викидень на ранніх термінах обумовлений генетичними порушеннями і початковою нежиттєздатністю зародыша.м

Симптоми зникають, кровотеча припинилася, ембріон продовжує рости відповідно до терміну вагітності – це означає, що вагітність збереглася, і викидня вдалося уникнути.

Теоретично, жінка може відмовитися від прийому гормональних препаратів – але якщо немає підтверджених аналізами гормональних порушень, лікар не рекомендуватиме такі ліки. Існує нерідка практика призначення глюкокортикоїдів – метіпреда, дексаметазону. Важливо знати, що ці препарати повинні призначатися за свідченнями – наприклад, при АФС або дисфункціях надниркових. Перед їх застосуванням необхідний гормональний аналіз і його адекватна оцінка, що враховує норми показників під час вагітності. Краще перевірити ще раз діагноз у іншого фахівця, але не відміняти призначене лікування самостійно.

Велику роль в успішному збереженні вагітності грає стабільний емоційний стан жінки, її спокійна нервова система. Важливий і етап підготовки до вагітності: необхідно виявити і вилікувати всі інфекції до настання вагітності, наперед почати прийом вітамінів (фолієвая кислота, йодомарін, магній), особливо, якщо вагітність доводиться на осінньо-зимовий період. Помірні фізичні навантаження, здоровий спосіб життя можуть понизити ризик можливих ускладнень. В період підготовки до вагітності важлива відмова від строгих і виснажуючих дієт, монодієт – вони погіршують роботу яєчників і можуть утруднити настання вагітності. Перед зачаттям рекомендується набрати вагу, яка була у жінки, коли встановився її менструальний цикл, і в якому вона комфортно себе відчуває. Живлення повинне бути збалансованим, потрібно також понизити вживання алкоголю, відмовитися від куріння.