Авіаперельоти під час вагітності
Медицина: новини і огляди

Авіаперельоти під час вагітності

Вересень 2010 року

Авіаперельоти під час вагітності

У більшості випадків авіаперельоти не роблять негативного впливу на вагітність, якщо немає хронічних захворювань і ускладнень. Несприятливим часом для подорожей прийнято рахувати перший триместр, коли підвищена вірогідність викидня, і третій, коли збільшений ризик відшарування плаценти, передчасних родів. Останні дослідження довели, що за відсутності ускладнень можна літати на літаку на будь-якому терміні вагітності. Необхідно пам'ятати, що кожна жінка індивідуальна, і кожна вагітність протікає по-різному, тому важливо перед польотом проконсультуватися з лікуючим лікарем.

В деяких випадках лікарі рекомендують відмовитися від перельотів в першому триместрі вагітності, оскільки в цей час в організмі жінки відбувається гормональна перебудова. Під час польоту підвищується вірогідність поганого самопочуття і стомлюваність, нерідко виникає нудота, головний біль. На думку багатьох гінекологів, авіаперельоти протягом першого триместра можуть стати одним з чинників, здатних викликати мимовільне переривання вагітності. Багатогодинний переліт може погіршити стан, а перепади тиску при зльоті і приземленні — негативно вплинути на плід, і фахівці вважають, що краще від них утриматися. Проте, переконливих досліджень про небезпеку авіаперельотів в цей період не існує.

Швидка зміна атмосферного тиску під час зльоту і посадки викликає різке скорочення судин, що може негативно вплинути на плід, а у важких випадках навіть викликати відшарування плаценти. Знижений атмосферний тиск в салоні літака на великій висоті може стати причиною гіпоксії: чим нижчий тиск, тим гірше кров забезпечується киснем. Це збільшує ризик кисневого голодування тканин організму, а отже, і плоду. Якщо вагітність протікає нормально, короткочасний гипоксичеськоє вплив звичайно не шкодить, але при ускладненій вагітності може погіршити стан - тому, якщо необхідні тривалі авіаперельоти, то краще від них утриматися або проконсультуватися з лікуючим лікарем.

Іноді самопочуття жінки може погіршуватися через нервозність: напруга може викликати підвищений тонус матки, головні болі. Краще уважно віднестися до вибору рейса: розклад регулярних авіарейсів більш передбачений, чим чартерних; їх рідше відміняють або переносять. При реєстрації на рейс можна попросити місце в першому ряду або поряд з аварійними виходами, де просторіше. В кінці салону сильніше відчувається турбулентність, і це теж не слід упускати з вигляду. Тривале перебування в одній позі може викликати набряки ніг, біль в поясниці і шиї. Уникнути цього жінка може, проходжуючись по салону або гущавині міняючи позу в кріслі. Великого скупчення людей краще уникати, заходити в літак рекомендується ближче до кінця оголошеної посадки. Багато авіакомпаній пропонують послугу попереднього замовлення індивідуального живлення, і цим варто користуватися. Якщо переліт необхідний, краще скористатися послугами класу бізнесу.

Через роботу системи вентиляції повітря в літаку досить сухе, і слизиста носа, під час вагітності особливо схильна до набряків, може пересихати, створюючи відчуття заложенності. Можливо, у вагітної жінки в літаку почнеться нежить або першеніє в горлі. Якщо зволожувати повітря і обличчя спрєєм з мінеральною водою, пити досить рідини і користуватися судинозвужувальними краплями для носа, сухість повітря переноситься легше. При алергічному риніті лікарі рекомендують вагітним жінкам прийняти перед польотом антигістамінний засіб, щоб понизити дискомфорт від перепаду тиску під час зльоту і посадки. Ліки сприяють зняттю набряку слизистої і плавному вирівнюванню тиску в порожнині носа і вуха, зменшує ефект заложенності вух. Проте, лікарських препаратів цього класу достатньо багато, тому про їх вибір необхідно проконсультуватися з лікарем.

Варікозне розширення вен — поширена проблема під час вагітності. Різкі перепади атмосферного тиску, особливо при зльоті і посадці, можуть викликати погіршення кровообіги і скорочення судин, що, у свою чергу, посилює прояви варикозу - особливо, якщо вагітність протікає із загрозою викидня, і жінка приймає гормональні препарати.

Вважалося, що при нормальному перебігу вагітності, без ускладнень, подорожі на літаку безпечні до 33–34 тижнів (при багатоплідній вагітності — до 32 тижнів), якщо це не суперечить правилам обраної авіакомпанії. Недавні дослідження показали, що перельоти безпечні на будь-якому терміні неускладненої вагітності, за умови, що дотримані загальні запобіжні засоби і виконуються рекомендації: жінка уникає нерухомості і тісного одягу, п'є досить рідини.

Згідно з внутрішніми правилами багатьох авіакомпаній, жінку на терміні після 30 тижнів при реєстрації на рейс можуть попросити пред'явити обмінну карту і довідку від лікаря про задовільне самопочуття з вказівкою терміну вагітності. Їй можуть також запропонувати підписати гарантійне зобов'язання, в якому обмовляється, що авіакомпанія не несе відповідальності за можливі несприятливі наслідки.

Відомі випадки благополучних пологів під час польоту. Якщо пологи починаються, коли політ добігає кінця, екіпаж зв'язується з диспетчером міста прибуття, і відразу від трапа жінку доставляють в пологовий будинок. Як правило, стюардеси, які супроводжуть рейс, навчені наданню першої допомоги, і у разі стрімких пологів вони зможуть допомогти жінці народити дитину прямо на борту літака. Все ж таки необхідно пам'ятати про можливі ризики, тому більшість акушеров-гінекологів настійно рекомендують не здійснювати авіаперельоти на терміні, що перевищує 36 тижнів.