Пози при годуванні грудьми
Медицина: новини і огляди

Пози при годуванні грудьми

Вересень 2010 року

Пози при годуванні грудьми

У перші півроку життя дитини годування грудьми займає багато часу, і тому важливо, щоб і мама, і дитина розташовувалися максимально зручно. Комфортне положення під час годування допоможе малюку правильно захопити сосок і утримувати його в роті, а мамі — відпочивати в цей час. Правильне прикладення, особливо в перші тижні після народження, допоможе уникнути тріщин сосків, застоїв молока і повільного набору ваги.

Прикладаючи малюка до грудей, дитину потрібно розташовувати максимально близько до матері, її головка не повинна бути закинена, а тіло — зігнутим: голова, плече і стегно повинні знаходитися на одній лінії. Якщо мама годує, тримаючи дитину на руках, поза - класична «колиска» - дитина повинна притискатися до неї черевцем і обома колінами. Рот малюка повинен бути розташований точно напроти соска, щоб йому не доводилося тягнутися. Дитину можна підтримувати долонею під потилицю (але не тиснути на голову). Під час годування в роті дитини повинна опинитися велика частина ареоли знизу, з боку нижньої щелепи – це «асиметричне захоплення»; її губи повинні трохи вивернуті, носик може торкатися або не торкатися її. Дуже важливо, щоб підборіддя упиралося в мамині груди, було щільно притиснуте до неї - це відбувається саме собою, якщо тіло малюка правильно притиснуте до мами (животом і обома колінами).

Якщо під час годування мамі незручно сидіти або лежати, її м'язи напружені, а дитині доводиться тягнутися до грудей, якщо в сосках відчувається біль, а дитина нервує і неефективно смокче, то, швидше за все, вибрана невдала поза. Ознаками неправильного докладення до грудей можуть бути і звуки при годуванні — чавкання, чмокання і клацання. Це свідчить про те, що дитина захоплює повітря.

При годуванні сидячи бажано влаштуватися з максимальним кофмортом, під спину і лікті можна підкласти подушки. Дитина розташована під грудьми, на маминій руці, головкою в ліктьовому згині. Долонею мама підтримує її спинку, а іншою рукою може підтримувати знизу свої груди. Рука, що тримає дитину, може втомлюватися, і тому у цієї пози існує варіант: дитина розташовується на подушці збоку від мами, ніжками за її спину, як би виглядаючи з-під мишки. У такому положенні дуже зручно направляти головку малюка для глибокого захоплення грудей. Крім того, дитина, прикладена у такий спосіб, добре спорожняє нижні долі молочної залози. Ця позиція зручна для жінок, що перенесли кесаревий перетин, оскільки дитина не тисне на живіт.

Якщо годувати лежачи, мама повинна прийняти найбільш комфортне для неї положення збоку, під голову або плечі можна підкласти подушку. Дитина розташовується поряд — або на ліжку, або на маминій руці. Її головка повинна лежати на маминій руці так, щоб рот знаходився напроти соска. Як і в інших позиціях, вушко і плече малюка повинні бути на одній лінії, а черевце повинно бути повернене до маминого. Спиратися на лікоть при годуванні лежачи не потрібно: і рука, і тіло дуже швидко втомляться. Поза, при якій мама лежить на спині, а дитина розташовується на ній зверху, переважна при сильному рефлексі виділення молока, якщо дитина захлинається, не справляючись з його натиском. У таких випадках, якщо мама лежить на спині, малюку буде простіше глибоко захопити груди.