Вітаміни під час вагітності
Медицина: новини і огляди

Вітаміни під час вагітності

Вересень 2010 року

Вітаміни під час вагітності

У сучасному світі, особливо в міських умовах, вельми непросто забезпечити майбутню матір всіма вітамінами, яких потребують її організм і плід, що розвивається. Тому лікарі дуже часто рекомендують приймати вітамінні комплекси і харчові добавки, щоб заповнити ті, бо інші поживні речовини, яких бракує у щоденному раціоні жінки. Перед прийомом препаратів бажано порадитися з лікарем і визначити дійсні потреби організму у вітамінній підтримці: гіпервітаміноз так само небезпечний для жінки і плоду, як і нестача вітамінів.

Для вагітних жінок деякі добавки можуть становити небезпеку, тому вибирати вітаміни і визначати режим їх прийому краще разом з лікарем. Найбільш токсичний для вагітних - вітамін А. найбезпечніше приймати його у формі бета-каротину (поживна речовина, що міститься в овочах і фруктах): у організмі бета-каротин перетвориться у вітамін А.

Організм вагітної жінки потребує підвищеної кількості вітамінів, і навіть збалансована дієта повністю не задовольнить цю потребу. Є вітамінні комплекси і полівітаміни, розроблені спеціально для вагітних жінок, мікроелементи і вітаміни містяться в них в ідеальній пропорції. Проте перед початком вживання цих препаратів необхідно порадитися з лікарем, оскільки в організмі жінки може бути дефіцит одних вітамінів і надлишок інших. За результатами обстеження лікар складе добовий раціон жінки.

Дозування вітамінів не залежить ні від віку вагітної жінки, ні від терміну вагітності. Певні вітаміни або вітамінні комплекси призначаються лікарем залежно від способу життя жінки, її раціону, особливостей протікання вагітності і способу її настання (самостійна або з допомогою АЧ). Важлива також інформація про збільшення ваги і загальної схильності жінки до повноти. Перед призначенням вітамінів або вітамінних комплексів бажано зробити аналіз, що визначає потреби організму – звичайно це загальний і біохімічний аналіз крові (він покаже співвідношення в крові ферментів підшлункової залози і печінки, заліза, калія, натрію, хлора, магнію, фосфору). Надалі, із збільшенням терміну вагітності, вибір препарату і його дозування можуть коректуватися.

Залежно від одержаної інформації лікар вибирає групу вітамінів, вітаміни або мікроелементи, їх дозування і тривалість прийому. Наприклад, працююча жінка витрачає більше енергії, її організм розщеплює більше мікроелементів; при розміреному способі життя витрачається менше енергії - дозування вітамінів буде менше. У всіх видах їжі є певні мікроелементи, і залежно від раціону живлення вибираються вітаміни, що заповнюють дефіцит необхідних речовин. Якщо в раціоні переважає, наприклад, білкова їжа – у вагітної жінки може бути брак фосфору, натрію і хлора, при вегетаріанському харчуванні часто не вистачає амінокислот. При вагітності, що наступила з допомогою АЧ, як правило, жінка приймає гормональні препарати, і організму потрібно більше мікроелементів, щоб їх розщепнути, а значить, і дозування вітамінів повинно бути більшим.

Для зручності вагітної жінки їй частіше призначають полівітаміни, а у випадку якщо організму не вистачає якихось певних компонентів – призначаються окремі додаткові вітаміни: лікар розрахує дозування і визначить необхідну додаткову дозу.

Надлишок вітамінів може виявлятися у вигляді висипки, нудоти і блювоти, запаморочень - звичайно не різко, а у вигляді поступового погіршення самопочуття. При прийомі мультивітамінів або полівітамінів передозування менш вірогідне. Ризик надлишку вітамінів підвищується при некоректному призначенні декількох видів вітамінних комплексів, або якщо жінка сама, без консультації з лікарем, вибирає собі препарати для прийому і їх дозування. До цього також може привести вживання різних БАДов або трав'яних зборів, дуже велика кількість певної їжі. Надлишок вітамінів не відобразиться на стані плоду, але негативно вплине на самопочуття жінки.

Зазвичай в першому триместрі вагітним призначається курс фолієвой кислоти - водорозчинного вітаміну групи В. Ця речовина має велике значення для правильного розвитку плоду, особливо для мозку.

Препарати заліза допомагають вагітним уникнути анемії. Слабка форма анемії може виявлятися у жінок як під час вагітності, так і після пологів. Інша причина приймати препарати заліза — відчуття втоми, що відчувається більшістю вагітних, особливо в останні місяці.

Йодомарин необхідний для забезпечення організму йодом в потрібній кількості. При вагітності і в період грудного вигодовування потреба в йоді зростає, і лікарі рекомендують жінці приймати йодомарин (200 мкг щодня). Природний аналог йодомарину - морепродукти.