Антіфосфоліпідний синдром і вагітність
Медицина: новини і огляди

Антіфосфоліпідний синдром і вагітність

Вересень 2010 року

Антіфосфоліпідний синдром і вагітність

Антіфосфоліпідний синдром (АФС, або синдром Хьюза) виявляється більш ніж у 40% жінок з повторним невиношуванням вагітності. При цьому синдромі організм виробляє антитіла до власних фосфоліпідів (компонентам клітинних стінок), із-за чого при формуванні судин плаценти починають утворюватися тромби. Це приводить до затримки розвитку плоду або навіть його загибелі, а також до відшарування плаценти і інших ускладнень вагітності, наприклад, гестозу. При АФС ускладнення вагітності і родів виникають в 80% випадків. У 95% жінок, страждаючих АФС, без медичної допомоги плід гине.

Фосфоліпідниє антитіла можуть почати вироблятися в організмі при таких захворюваннях, як системний червоний вовчак (у 70% випадків), системна склеродермія, ревматоїдний артрит, злоякісні пухлини, хронічні інфекції.

Клінічна картина прояву АФС залежить від багатьох чинників, у тому числі і від розміру уражених судин, їх функціональності і значущості для життєдіяльності організму, а також від швидкості їх закупорки тромбами. Симптоми АФС часто дуже схожі на прояви самих різних захворювань — від цирозу печінки до хвороби Альцгеймера. Проте при антіфосфоліпідном синдромі на шкірі нерідко можна відмітити тонку сітку судин (сітчасте ліведо), яка виразніше проступає на холоді. Іншими ознаками АФС є хронічні виразки гомілки і периферична гангрена.

Для того, щоб вилікувати АФС, що розвинувся на тлі системного червоного вовчаку або іншого аутоіммунного захворювання, потрібно усунути цю паралельну хворобу. Якщо це вдасться, то в сироватці крові кількість антитіл до фосфоліпідів почне знижуватися. Чим менше за них буде, тим нижче ризик виникнення тромбів. З цією метою лікарі прописують глюкокортикоїди і цитостатики. При дуже високій концентрації антитіл хворим призначають плазмоферез (очищення крові).

Жінкам, страждаючим АФС, з ранніх термінів вагітності призначають терапію, поліпшуючу обмін речовин, з метою профілактики патології плоду. Цей комплекс включає препарати і вітаміни, нормалізуючі окислювально-відновні і обмінні процеси на клітинному рівні організму. Курс терапії рекомендується проводити трі-четире разу протягом вагітності. При цьому необхідно ретельно контролювати стан кровообігу дитини і плаценти за допомогою ультразвукової допплерометрії.

За умови, що АФС буде своєчасно виявлений, а жінка виконуватиме всі вказівки і рекомендації лікарів, вона цілком може благополучно виносити і народити здорову дитину.