Токсоплазмоз при вагітності
Медицина: новини і огляди

Токсоплазмоз при вагітності

Вересень 2010 року

Токсоплазмоз

Це захворювання викликається простими мікроорганізмами - токсоплазмамі. Їх переносниками є багато видів домашніх тварин і птахів, але найбільшу небезпеку представляють кішки. Імунна система дорослої людини, інфікованої токсоплазмамі, звичайно не дає розвинутися захворюванню, і токсоплазми існують в м'язовій тканині довгі роки, не заподіюючи шкоди. Проте зараження токсоплазмозом під час вагітності представляє серйозну загрозу для здоров'я майбутньої дитини. Токсоплазми можуть проникнути в життєво важливі органи плоду, включаючи головний мозок. В деяких випадках токсоплазмоз може бути свідченням для переривання вагітності.

До переносників токсоплазм відносять більше 180 видів ссавців і птахів, у тому числі і багатьох домашніх тварин, а також деяких земноводних. Особливо небезпечним джерелом інфекції є кішки, оскільки тільки в клітках їх кишечника відбувається розмноження токсоплазм, які потім виходять з випорожнюваннями. Період виділення токсоплазм зараженою кішкою складає від 7 до 20 днів, причому вона виділяє до 10 млн. паразитів в добу. Після цього токсоплазми можуть існувати у вологому грунті при температурі від 4 до 37 З протягом року. Тому людина може заразитися при будь-якому контакті з кішкою, і навіть з грунтом або піском, зараженими її випорожнюваннями. Можна заразитися токсоплазмозом при вживанні в їжу м'ясних продуктів і яєць, що не пройшли достатню термічну обробку (як мінімум 60 °С). Зараження також може відбуватися при переливанні інфікованій крові або пересадці тканин.

Якщо зараження відбувається в першому триместрі вагітності, коли плацента ще слабо проникна, вірогідність зараження складає лише 17%. Проте якщо це все ж таки відбувається, наслідки зараження можуть бути трагічні: можливий викидень, народження мертвої дитини або дитини з природженим токсоплазмозом (приблизно у 30% дітей). У другому триместрі вірогідність інфікування збільшується до 20%. Збудники скоплюються в головному мозку дитини, вражаючи його очі і ЦНС. Незабаром імунна система справиться з токсоплазмамі і знищить їх, але частина нервових клітин так і залишаться пошкодженими, а отже, у дитини значно збільшується ризик розвитку підвищеного внутрічерепного тиску, розумової відсталості, епілепсії і сліпоти. При зараженні в третьому триместрі вірогідність інфікування складає вже більше 60%, проте до цього часу плід вже стійкіший до дії токсоплазм. Дитина може з'явитися на світ без жодних ознак захворювання, проте прихований токсоплазмоз может виявитися через багато років.

вот ссылка

Перший прояв захворювання — збільшення лімфовузлів і хворобливі відчуття в них. Можливо також підвищення температури, головний біль, порушення свідомості, хворобливі відчуття в суглобах і м'язах. У вагітної збільшується печінка і селезінка, може також з'явитися висип на шкірі.

Щоб понизити ризик захворювання, слід утриматися від продуктів, які можуть містити м'ясо, недостатньо оброблене термічно (шашлики, беляши, чебуреки). Після приготування блюд з м'яса слід ретельно вимити руки, не рекомендується також пробувати сирий м'ясний фарш. Працюючи в саду або на присадибній ділянці, слід надягати гумові рукавички. Якщо в будинку живе кішка, то протягом вагітності жінка не повинна займатися чищенням котячого туалету. Бажано кожні два-трі місяця здавати аналіз на токсоплазмоз, якщо до вагітності у жінки не було антитіл до токсоплазмам, і вона не може виключити контакти з кішками протягом терміну виношування. Слід також перевірити на наявність інфекції домашню кішку, і якщо з нею все гаразд, то надалі її потрібно тримати під "домашнім арештом" і годувати тільки добре провареним м'ясом.

Якщо жінка заразилася токсоплазмозом більш ніж за півроку до вагітності, вона не може передати інфекцію дитині. Якщо ж часу пройшло менше, то ризик інфікування плоду є, хоч і незначний.

Про зараження плоду можна говорити в тому випадку, якщо в крові жінки виявлені токсоплазми або антитіла до ним, а паразити знайдені в органах жінки або в навколоплідних водах. Якщо за наслідками аналізу виникає підозра на первинне зараження токсоплазмозом, необхідно проконсультуватися у фахівця в інфекційній клініці, де, швидше за все, запропонують повторити аналіз через две-трі тижні. Якщо такий діагноз підтвердиться на першому триместрі вагітності, то лікарі напевно порекомендують перервати вагітність, або провести специфічне лікування, яке дозволить значно понизити ризик природженої інфекції у дитини, проте не зможе виключити його повністю. У другому триместрі призначають антибіотик і проводять аналіз навколоплідних вод для встановлення зараження плоду; у третьому триместрі необхідне лікування антибіотиком.