Тест на вагітність
Медицина: новини і огляди

Тест на вагітність

Вересень 2010 року

Тест на вагітність

У основі роботи тесту лежить реакція, що дозволяє виявити специфічний гормон вагітності, хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ). За наявності в сечі ХГЧ у визначуваній концентрації тест показує позитивний результат у вигляді двох чітких смужок. У окремих випадках тест може давати помилковий результат: помилково-негативний або помилково-позитивний. Вірогідність помилково-негативного результату набагато вища, ніж помилково-позитивного. При сумнівах вдаються до аналізу крові на ХГЛ (через його вищу чутливість), або до УЗІ, якщо передбачуваний термін вагітності більше 4 тижнів.

Хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ) починає вироблятися в організмі жінки через тиждень після запліднення, коли відбувається імплантація, тобто прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки. До імплантації, навіть якщо запліднення вже відбулося, ХГЧ не виробляється, і визначити наявність вагітності не представляється можливим.

Домашні тести на вагітність бувають такі: стрип-тест з маркером-смужкою, планшетний (стрип-тест в пластиковому планшеті і з піпеткою для сечі), струменевий тест (підставляється під струмінь сечі), а також електронний тест, який замість смужок показує слово: «pregnant»/«беременна» або «not pregnant»/«не вагітна».

Звичайно виробники тестів указують на упаковці, коли можна отримати точний результат. Це залежить від чутливості тесту, яка звичайно вказана на упаковці – 10, 20, 25, 30, що відповідає концентрації ХГЧ в сечі в мЕД на мл. Чим вища чутливість тесту, тим нижче число на упаковці, і тим раніше може бути визначена вагітність. Тести з чутливістю 10 можна використовувати вже на 7-8 день після овуляції. Оскільки точну дату овуляції визначити не завжди можливо, то проводити тест до затримки менструації не рекомендується із-за ризику отримати помилково-негативний результат. Максимально надійний результат можна отримати тільки після затримки менструації.

Тест може показати негативний результат за наявності вагітності, якщо не дотримані всі умови виконання тесту, або якщо термін вагітності дуже малий. В цьому випадку рекомендується повторити тест через тиждень.

Тест може показати позитивний результат за відсутності вагітності, якщо жінка використовує препарати, що містять ХГЧ (прегніл, профазі, хорагон), або якщо в крові значно підвищений рівень інших гонадотропних гормонів, схожих по структурі з ХГЛ, наприклад, після менопаузи. Тест також може зберігатися позитивним протягом 2-3 тижнів після переривання вагітності.

Тест визначить тільки наявність вагітності, оскільки реагує на рівень гормону, що виробляється організмом незалежно від того, де знаходиться плодове яйце: у матці або в трубі. Діагностувати позаматкову беременностьможет тільки лікар.

Позитивний результат тесту повідомляє тільки про наявність вагітності, проте, тільки лікар встановлює точний термін вагітності і визначає, чи правильно вона протікає. Якщо при затримці менструації тест залишається негативним, лікар визначить причини порушення циклу.