Єдиний ген здатний перетворити яєчник на яєчко
Медицина: новини і огляди

Єдиний ген здатний перетворити яєчник на яєчко

11.12.2009

Німецькі учені виявили, що виключення єдиного гена в дорослому організмі приводить до переродження яєчника в яєчко, правда, яке не виробляє сперматозоїдів. Тому яєчнику доводиться постійно пригнічувати цю можливість до "перевтілення".

Така здібність дорослого органу до "транссексуалізму" під впливом єдиного гена продемонстрована вперше – дотепер більшість учених вважали, що це неможливо. Крім того, знахідка учених спростовує попередню концепцію про те, що яєчники є "конфігурацією статевих органів за замовчуванням".

Така точка зору базувалася на тому, що для розвитку статевих органів як яєчок необхідний чинник транскрипції SRY, виявлений в чоловічій Y-хромосомі. Цей чинник діє за рахунок активації гена Sox9, який і відповідає за розвиток чоловічих статевих органів.

Проте дослідження, проведене в Кельнському університеті, показало, що Sox9 може бути активним і в жіночому організмі, перероджуючи яєчники в яєчка. Щоб цього не відбувалося, функції Sox9 постійно пригнічуються чинником транскрипції FOXL2.

Учені довели це шляхом виведення генноїнженерних мишей, у яких ген, що кодує FOXL2 можна відключити у будь-який момент. Виявилось, що якщо цей ген неактивний з народження, яєчник не стає яєчком, а просто не дозріває. Якщо ж ген вимкнути у дорослої тварини, клітини, специфічні для яєчника, перетворюються на специфічні для яєчка і починають виробляти чоловічий статевий гормон тестостерон.

Подальші дослідження показали, що FOXL2 пригнічує Sox9, взаємодіючи з рецепторами до жіночих статевих гормонів естрогену. Тому коли при клімаксі виробіток естрогену знижується, частина яєчника може придбати схожу з яєчком структуру.

За словами керівника дослідження Матіаса Трайера (Mathias Treier), результати роботи допомагають зрозуміти механізми деяких статевих порушень у дітей і передчасної менопаузи у жінок. З часом це може привести до створення ліків, що лікують подібні порушення на генному рівні.