Непрохідність маткових труб
Медицина: новини і огляди

Непрохідність маткових труб

Вересень 2010 року

Непрохідність маткових труб

Одна з основних причин жіночого безпліддя: 30–40% безплідних пар не можуть мати дітей саме із-за непрохідності маткових труб. Дана патологія виникає унаслідок гострих і хронічних запальних захворювань органів малого тазу, зовнішнього генітального ендометріозу (розростання тканин), а також хірургічних операцій на органах малого тазу і черевної порожнини. Розрізняють повну і часткову непрохідність маткових труб. Захворювання проходить безсимптомний, і діагностується тільки в результаті обстеження. Воно часто приводить до позаматкової вагітності.

Як визначити непрохідність маткових труб? Для постановки такого діагнозу необхідне обстеження жінки. Трубний чинник безпліддя діагностується за допомогою спеціальної процедури — гістеросальпінгографії. Її проводять в гінекологічному кріслі, як в першу, так і в другу фазу менструального циклу. За допомогою спеціального катетера жінці вводять в порожнину матки контрастну речовину. При ультразвуковому дослідженні це може бути фізіологічний розчин або розчин глюкози, при рентгенографії використовують урографін, верографін, уротраст. Потім робиться УЗІ або рентгенівські знімки, по яких лікарі можуть оцінити стан порожнини матки і прохідності маткових труб. Ця процедура проводиться без знеболення.

Рентгенівське дослідження протипоказано жінкам з алергією на йод, крім того, після нього рекомендується пропустити поточний менструальний цикл для спроби зачаття. Зате, маючи на руках рентгенівські знімки, при необхідності жінка може звернутися за консультацією до іншого фахівця. При ультразвуковому дослідженні протипоказань немає, але, як правило, в цьому випадку діагностику проводить тільки один лікар, оскільки знімки при даному методі дослідження можна зробити тільки за наявності сучасної техніки.

Ще порівняно недавно непрохідність лікували за допомогою продування маткових труб, протизапальної терапії і фізіотерапевтичних процедур. Таке лікування далеко не завжди закінчувалося успішно — прохідність маткових труб відновлювалася нечасто, і до того ж іноді виникали серйозні ускладнення. Ефективнішим вважається хірургічне втручання: залежно від кваліфікації лікаря і складності спайок в трубах операція закінчується успішно в 20–70% випадків. Останнім часом лікарі все частіше відмовляються від традиційних порожнинних операцій, віддаючи перевагу лапароскопії (хірургічне втручання через невеликі отвори діаметром близько одного сантиметра).

Повна непрохідність не виліковується, і жінкам з таким діагнозом найчастіше рекомендують екстракорпоральне запліднення. Більш того, для них навіть існує безкоштовна програма з такого запліднення, що фінансується Міністерством охорони здоров'я.