Жіноче безпліддя
Медицина: новини і огляди

Жіноче безпліддя

Вересень 2010 року

Жіноче безпліддя

Жіноче безпліддя — нездатність жінки до зачаття у репродуктивному віці. Говорити про безпліддя можна у разі відсутності вагітності протягом року регулярним статевим життям без контрацепції (у жінок старше 35 років цей період скорочується до 6 місяців). Розрізняють первинне безпліддя (вагітностей не було ніколи) і вторинне безпліддя (раніше вагітності були, але тепер не наступають).

Прийнято розрізняти наступні причини жіночого безпліддя: ендокринне безпліддя - гормональна недостатність яєчників, що приводить до порушення процесу овуляції; імунологічне безпліддя - вироблення в організмі жінки антитіл до сперматозоїдів, які пригнічують їх рухливість і порушують здатність до запліднення ооцитів. Виділяється також трубне і перитонеальне безпліддя - порушення прохідності маткових труб, спаєчний процес у області маткових труб, яєчників, матки. Безпліддя також може бути викликано ендометріозом - на тлі цієї патології змінюється локальний імунний статус, розвивається гормональна недостатність яєчників, порушуються процеси овуляції, запліднення, імплантації ембріонів, може утворитися спаєчний процес. Крім цього буває ідіопатичне безпліддя - стан, коли проведені всі можливі на сьогодні дослідження, але причина безпліддя не виявлена. У окрему категорію виділяється так зване абсолютне безпліддя - природжене або наслідок хірургічного втручання відсутність матки, маткових труб і яєчників.

Зайва вага може бути симптомом багатьох захворювань, зокрема, ендокринних порушень, а вони, у свою чергу, можуть впливати на здатність завагітніти. Як правило, в період діагностики і досліджень і в рамках комплексного лікування лікарі рекомендують нормалізувати вагу.

Обстеження при безплідді повинно бути комплексним. Воно включає вивчення стану ендокринної системи жінки (визначення рівня гормонів, з'ясування достатності менструального циклу, наявність овуляції і т.д.), виявлення імунологічних чинників безпліддя (антіспермальниє антитіла), консультацію генетиків. Перевірку прохідності маткових труб (гістеросальпінгографія), проводять за допомогою рентгенівського або ультразвукового апарату. Ендоскопічне дослідження порожнини матки (гістероскопія) роблять під час огляду з використанням спеціального устаткування, що дозволяє проникнути в організм жінки по природних шляхах. А ось для огляду черевної порожнини (лапароскопія) доводиться робити прокол.

Зрозуміло, методика лікування безпліддя цілком залежить від природи захворювання. Наприклад, при ендокринній формі можуть використовуватися різні гормональні і негормональні препарати, якщо безпліддя викликане порушенням прохідності маткових труб, перешкоду усувають оперативним шляхом. Звичайне це лапароскопія – дослідження або операція за допомогою лапароскопа, введеного через невеликий надріз в черевну порожнину, і гістероскопія – діагностична або хірургічна процедура в порожнині матки. При імунологічному безплідді, як правило, застосовуються допоміжні репродуктивні технології (штучна інсемінация, АЧ).

Вартість лікування залежить від діагнозу і використовуваних технологій і препаратів. Вона може коливатися від декількох десятків гривень (медикаментозні препарати) до декількох десятків доларів (у програмі сурогатного материнства).

Рівень розвитку і оснащення медичних центрів у нас достатньо високий, вони можуть запропонувати сучасні методи діагностики і лікування подібних проблем. Лікування в зарубіжних клініках має свої мінуси - наприклад, мовний бар'єр: для повноцінного спілкування з лікарями доведеться або досконало освоїти мову, або наймати перекладача. При цьому вартість лікування за кордоном набагато вища.