Тест на овуляцію
Медицина: новини і огляди

Тест на овуляцію

Вересень 2010 року

Тест на овуляцію

Є декілька різних способів визначення овуляції – виходу зрілої яйцеклітини з фолікула, але з великою точністю передбачити настання періоду, сприятливого для зачаття, можуть тільки спеціальні тести, при проведенні яких як об'єкт дослідження використовується сеча або слина. Їх достовірність складає 98-99%.

Тест по сечі заснований на визначенні концентрації лютеїнізуючого гормону, під впливом якого відбувається овуляція. Лютеїнізуючий гормон (ЛГ) виробляється гіпофізом, а коли в яєчнику дозріває фолікул, рівень ЛГ в крові різко підвищується, що є сигналом для розриву фолікула і звільнення яйцеклітини. Після піку секреції ЛГ, який уловлюють тести, овуляція відбувається протягом 12-36 годин. Виконання тесту варто починати за 16 днів до початку наступної менструації при регулярних циклах. Якщо тривалість циклів коливається, то за основу слід узяти найкоротший цикл за останнього півроку. Тест на овуляцію по сечі можна проводити у будь-який час доби, бажано в один і той же час. Першу уранішню сечу використовувати не рекомендується із-за вищої концентрації в ній ЛГ і ризику помилково-позитивного результату. Надмірне споживання рідини також не рекомендується - внаслідок цього концентрація ЛГ зменшується, що може зумовити помилково-негативний результат. Тестування проводиться одним з двох способів: під час сечовипускання або за допомогою зібраної в баночку сечі. У першому випадку у середині сечовипускання необхідно підставити кінчик абсорбенту під струмінь сечі на 5 секунд, в другому - помістити абсорбент в ємність з тільки що зібраною сечею на 20 секунд. Результат визначається через 3-5 хвилин. Дві однакові смужки свідчать про позитивний тест. Після отримання позитивного результату подальше тестування продовжувати недоцільно, а варто починати спроби зачаття.

Тест по слині виявляє максимальний рівень естрогену, що спостерігається за 24-72 години до овуляції і що викликає кристалізацію слини. Позитивний результат тесту означає, що статеві акти протягом подальших 2-3 днів з великою вірогідністю приведуть до вагітності. Потрібно нанести невелику краплю слини на приладове скло або датчик (залежно від виду приладу), і дати їй висохнути. Кишеньковий прилад «Єва-тест» повідомить про результат за допомогою індикаторної лампочки, а якщо пристрій забезпечений лінзою, то жінка самостійно розгляне малюнок слини. Якщо він нагадуватиме листя папороті, означає, овуляція повинна наступити в найближчих 24-72 години.

Тест на овуляцію не може визначити вагітність. У цих тестів різне призначення, і в їх основу покладено виявлення різних гормонів. Тест на овуляцію сигналізує жінці, коли вона зможе завагітніти з найбільшою вірогідністю, а тест на вагітність показує, чи наступила вагітність.

Є декілька методів, що дозволяють визначити овуляцію. Один їх їх – визначення днів, сприятливих для зачаття, за допомогою вимірювання базальної температури. Цей спосіб дозволяє досить точно визначити овуляцію, але тільки через декілька днів після того, як вона відбудеться. Він заснований на дії гормону прогестерону, що виробляється в яєчнику після овуляції і здатного підвищувати температуру тіла. Календарний спосіб менш точний, оскільки заснований на попередніх спостереженнях за часом овуляції у інших жінок, але не гарантує овуляцію у конкретної жінки. Щоб обчислити день овуляції, потрібне до дати останньої менструації додати звичайну тривалість менструального циклу, а від одержаної дати відлічити назад 14 днів. Оскільки овуляція може відбутися трохи раніше або пізніше, а сперматозоїди в середньому живуть 3 дні, то рекомендується мати статеві акти протягом п'яти днів до розрахованої дати овуляції і двох днів після.