Обстеження чоловіка перед зачаттям
Медицина: новини і огляди

Обстеження чоловіка перед зачаттям

Вересень 2010 року

Обстеження чоловіка

Повне медичне обстеження і жінки, і чоловіка - необхідний до зачаття етап. Важливо визначити у майбутнього батька можлива наявність інфекцій, захворювань, що передаються статевим шляхом, запальних процесів і інших порушень, які можуть перешкоджати зачаттю або передаватися генетично. Для виявлення ризику можливих успадкованих захворювань важливий і сімейний анамнез: інформація про вроджені вади розвитку і системні захворювання у родичів. За наслідками запропонованих лікарем аналізів і досліджень буде зроблений висновок про здоров'я чоловіка і, при необхідності, проведено лікування.

Обстеження бажано почати з візиту до уролога – обстеження допоможе виявити можливі захворювання, які можуть утруднити зачаття або підтвердити його неможливість. Лікар проведе зовнішній огляд і призначить потрібні аналізи і дослідження. Швидше за все, для загального огляду також буде потрібно візит до терапевта, а при виявленні захворювань, не пов'язаних із статевою сферою - і до інших фахівців.

Звичайно лікар рекомендує зробити наступні аналізи: на ЗСПП (статеві інфекції), загальнийу і біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, аналіз на визначення групи крові і резус-чинника, на наявність ВІЛ, сифілісу, гепатитів В і С, а також аналіз крові на гормони.

Статеві інфекції можуть бути приховано присутніми в організмі і викликати запальні процеси, що, у свою чергу, може і ускладнити зачаття, і викликати ускладнення вагітності. Обстеження на статеві інфекції допоможе їх своєчасно виявити (звичайно методом ПЛР, полімеразної ланцюгової реакції) і провести лікування.

Спермограмма, мікроскопічне дослідження сперми, дає загальне уявлення про можливість зачаття. Лікар досліджує будову, рухливість і кількість сперматозоїдів, а також додаткові показники спермограмми, що говорять про роботу статевої системи в цілому. Для здачі аналізів необхідно виконати декілька умов: за 3-4 дні до дослідження потрібно відмовитися від алкоголю, ліків, гострої їжі, утримуватися від сексу і фізичних навантажень – інакше клінічна картина може спотворюватися. Для складання спермограмми показова свіжа порція сперми, тому матеріал для дослідження чоловік здає шляхом мастурбації, звичайно безпосередньо в лабораторії або будинки, за умови його швидкої доставки в клініку в одноразовому контейнері.

За наявності ознак, які вказують на проблеми з простатою (болі при сечовипусканні і т.д.), знадобиться аналіз секрету передміхурової залози, він дозволить виключити простатит, або, при його підтвердженні, виявити інфекційного збудника. Матеріал для дослідження лікар одержить з уретри шляхом масажу простати. Можуть також бути призначені УЗІ органів мошонки і самої простати, а терапевтом, при свідченнях - ЕКГ або консультації інших фахівців.