Вчені з'ясували структуру ключового ферменту ВІЛ
Медицина: новини і огляди

Вчені з'ясували структуру ключового ферменту ВІЛ

1.02.2010

Британські і американські учені з'ясували будову одного з ключових ферментів ВІЛ і інших вірусів – інтегрази. Роботи в цьому напрямі велися багатьма лабораторіями світу впродовж останніх 20 років.

Інтеграза необхідна ВІЛ для того, щоб вставляти свою генетичну інформацію в ДНК клітки-носія, що необхідне для розмноження вірусу. В даний час існує декілька препаратів, що блокують цей фермент, проте конкретні ділянки їх з'єднання з вірусною інтегразою дотепер залишалися невідомими.

Для з'ясування структури ферменту дослідники з Імперського коледжу Лондона і Гарвардського університету виростили кристали інтегрази ретровірусу PFV (Prototype Foamy Virus), схожs по будові і функціям з інтегразою ВІЛ. Для отримання єдиного кристалу задовільної якості за чотири роки було зроблено 40 тисяч спроб.

Одержаний кристал потім піддали рентгенівській кристалографії, щоб одержати тривимірну структуру ферменту і визначити точні місця скріплення блокуючих його препаратів ралтегравіра і елвітегравіра.

За словами керівника дослідження Пітера Черепанова (Peter Cherepanov) з Імперського коледжу Лондона, ученим довелося працювати з інтегразою не ВІЛ, а PFV, оскільки вона значно краще піддається кристалізації при схожій конфігурації.

Отримані результати дозволять удосконалити наявні ліки, блокуючі інтегразу, і вести направлений пошук нових препаратів подібної дії.