Перші ознаки вагітності
Медицина: новини і огляди

Перші ознаки вагітності

Вересень 2010 року

Ознаки вагітності

Найзвичніша ознака вагітності - відсутність менструації, але орієнтуватися тільки на неї не варто - це може бути пов'язано також і з гормональним порушенням циклу або захворюванням. Вагітність може підтвердити експрес-тест або аналіз крові. Але є і інші симптоми, викликані гормональними змінами в організмі жінки, які можуть говорити про зачаття, що вже сталося. Наприклад, збільшення грудей, часті сечовипускання, токсикоз, сонливість. Різке зникнення ознак вагітності раніше терміну 10 тижнів може говорити про ускладнення - зокрема, про вагітність, що завмерла.

Груди починають збільшуватися відразу, з моменту імплантації ембріона в матку, і вже через 7-10 днів ці зміни стають помітні - таким чином організм готується до грудного вигодовування. Набухання грудей може супроводжуватися неприємними відчуттями: нагрубанням, значним підвищенням чутливості всіх грудей або сосків. Вени на грудях можуть стати помітнішими. Тканини молочних доль грудям розростаються, реагуючи на ХГЧ – гормон вагітності, хоріонічеській гонадотропін людини, яка виробляє хоріон після імплантації ембріона в матку. Проте у деяких жінок груди можуть і не хворіти – це індивідуально.

З самого початку вагітності щитовидна залоза починає працювати активніше, виникає так званий «фізіологічний гипертеріоз»: рівень гормонів підвищується, часто до верхньої межі норми. Із-за фізіологічного гипертеріоза в першому триместрі посилюється основний обмін (це поняття характеризує процеси обміну речовин і енергії в організмі і оцінює витрати його енергії). Фізіологічний гипертеріоз стає «відповідальним» не тільки за збільшення кількості сечовипускань, але і викликає жар, підвищене потовиділення, нервову збудливість і стомлюваність. Сечовипускання залишаться частими протягом всього першого триместра, в другому триместрі все прийде в норму, а в третьому вони знову почастішають, але вже із-за тиску матки, що збільшилася, на сечовий міхур. Якщо часті сечовипускання викликають неприємні відчуття, біль – це може бути симптомом циститу (запалення сечового міхура).

Звичайно прояви раннього токсикозу – нудота, блювота, реакція на запахи – починаються з 5-6 тижнів вагітності. З перших від зачаття днів рівень гормонів (естрогену, гормонів щитовидної залози і т.д.) збільшується, і печінка жінки не справляється з їх метаболізмом. Швидше за все, прояви токсикозу будуть сильніші, якщо у жінки є хронічні захворювання печінки. Звичайно, токсикозу може і не бути, або він може виявлятися у вигляді легкої нудоти, що не ускладнює звичайне життя.

Не у всіх жінок після зачаття виникає бажання з'їсти щось солоне – харчові пристрасті можуть бути самими різними. Тяга до солоної їжі може бути результатом браку натрію, який звичайно допомагає утримувати рідину в організмі, а із-за частих сечовипускань на початку вагітності його рівень знижується. Брак натрію також може викликатися зміною активності роботи щитовидної залози («фізіологічним гипертеріозом»).

Підвищення рівня прогестерону, статевого гормону, який починає виробляти організм жінки вже в перші дні вагітності, викликає седатівний ефект, стомлюваність. Ще одна причина сонливості і підвищеної стомлюваності - перебудова всієї судинної системи: у перші тижні вагітності знижується периферичний опір судин, за рахунок цього знижується і артеріальний тиск, виникає відчуття сонливості. Якщо до вагітності у жінки був знижений тиск, прояви гіпотонії – швидше за все, вона посилиться в перші тижні після зачаття. Непритомність на початку вагітності – теж слідство підвищеного рівня прогестерону. Проте, непритомний стан, різке запаморочення, кровотеча можуть говорити про те, що вагітність позаматкова, і відбувся розрив маткової труби.

Звичні виділення стають ряснішими, ніж до вагітності, це нормально. Насторожитися варто, якщо з'явився неприємний запах, є свербіння, паління – можливо, такі виділення говорять про молочницю або інші захворювання. Якщо з'явилися кров'яні виділення, що особливо супроводжуються болем – потрібно терміново звернутися до лікаря – можливо, починається викидень.

Різке зникнення перших ознак вагітності може бути небезпечним і тривожним симптомом. Це може говорити про те, що вагітність перестала розвиватися. Звичайно прояви токсикозу слабшають до 10-11 тижнів, але, якщо токсикоз раптом різко, без причини пропав – необхідно звернутися до лікаря. Особливо важливе це зробити, якщо зникло відразу декілька симптомів – наприклад, перестало нудити, і груди повернулися до колишніх розмірів.