Недоношена дитина
Медицина: новини і огляди

Недоношена дитина

Вересень 2010 року

Недоношена дитина

Недоношеними вважаються діти, що народилися в результаті передчасних родів з вагою менше 2500 гр. і зростанням менше 45 см, ці критерії умовні, оскільки багато доношених дітей народжуються з масою менше 2500 гр., а деякі недоношені мають масу більше 2500 гр. Головними особливостями недоношених дітей є незрілість основних систем організму — дихательной, серцево-судинної і терморегулірующей. Недоношені діти вимагають спеціального відходу і лікарського спостереження. Новонароджені з малою масою тіла, народжені в строк, вважаються дітьми із затримкою внітріутробного розвитку.

Згідно з визначенням ВООЗ, потенційно життєздатними вважаються діти, що народилися не раніше 22 тижні вагітності і з масою тіла більше 500 гр. Виходжування глибоко недоношених дітей можливо лише в спеціалізованих відділеннях лікарень або перинатальних центрах. Чим більше термін вагітності на момент настання передчасних родів, тим менше ризик для дитини; діти, народжені на терміні від 32 до 37 тижнів, мають значно менше проблем, ніж недоношені, такі, що з'явилися на світ в період між 22 і 32 тижнями вагітності. Лікар враховує вагу дитини, ухвалюючи рішення про необхідність помістити дитину в кувез, призначити фототерапію, при виборі типу вигодовування недоношеної дитини і в інших випадках.

Як правило, голова у нього недоношеної дитини непропорційно велика в порівнянні з тулубом. Шкіра дуже тонка, іноді навіть напівпрозора, на дотик м'якше за звичайну, покрита пушком і мастилом. Підшкірно-жировий шар незначний або відсутній, шкіра зморщена. Мале і велике джерельця мають розмір більше за звичайне. Нігті дуже тонкі і часто не досягають кінчиків пальців. У хлопчиків яєчка можуть бути не опущені в мошонку, а у дівчаток недорозвинені статеві губи. Кінцівки тонші і довгі, вушні раковини м'які і притиснуті до черепа, пупок розташований низько.

У недоношених дітей звичайно слабо виражені, а в деяких випадках відсутні основні рефлекси. М'язовий тонус понижений, система терморегуляції нерозвинена, тому новонароджений не може самостійно підтримувати постійну температуру тіла. Незрілими можуть бути і решта систем організму – дихательная, травна, серцево-судинна, зорова, нервова, кісткова. За відсутності життєво важливих рефлексів (дихання або ковтання) дитини поміщають у відділення реанімації або інтенсивної терапії.

Кувез є апаратом з прозорими стінками, що дозволяють спостерігати за дитиною, і оптимальним штучним мікрокліматом (температура — 33–38 C, вологість — 85–100%, зміст кисню — 25–40%). Для догляду за дитиною, що знаходиться усередині кувеза, передбачено спеціальний отвір або особливі рукави. У кувез недоношених дітей поміщають для зігрівання і подальшого оберігання від охолоджування тіла, а також для поліпшення насичуваності крові киснем. Кисень у разі потреби можна подавати безперебійно. Слід пам'ятати про небезпеку токсичної дії кисню на сітківку ока, яке може привести до повної втрати зору, особливо у глибоко недоношених дітей при тривалому їх змісті в умовах кувеза з подачею кисню, при своєчасній діагностиці і лікуванні ця ситуація обратіма.

Виходжування методом «кенгуру» - спосіб, який використовується в пологових будинках для виходжування недоношених: дитина знаходиться якийсь час на грудях у мами, в контакті «шкіра до шкіри», в оптимальному для нього температурному середовищі, відчуває звичний запах. Дослідження показали, що «метод кенгуру» ефективний при виходжуванні дітей з низькою масою тіла.

Для того, щоб підтримувати постійну нормальну температуру тіла, недоношеним дітям потрібна допомога. Знаходження в кувезе дозволяє дитині не витрачати час на терморегуляцію, швидше адаптуватися і набирати вагу, тривалість перебування дитини в "інкубаторі" залежить від ваги дитини при народженні і загальної динаміки його стану. Діти з малим ступенем недоношеності можуть знаходитися в кувезе від декількох годин до 4 днів, діти з вагою до 1750 гр. — близько тижня, а з вагою до 1500 гр. — від від тижня до двох. Звичайно, дитину виписують з пологового будинку або спеціалізованої дитячої лікарні, коли він стабільно набирає вагу, тримає постійну температуру тіла, у нього немає проблем з диханням, і його вага складає 2500гр. і вище.

У недоношених дітей темпи фізичного розвитку прискорені, і чим менше була маса їх тіла при народженні, тим швидше вона збільшуватиметься. Нервово-психічний розвиток таких дітей йде дещо повільніше, ніж звичайно, недоношеним дітям потрібно більше уваги, спеціальних занять (масаж, гімнастика). Спочатку, при оцінці психомоторного розвитку недоношеної дитини необхідно орієнтуватися на той термін, в який він повинен був би народитися, і відлічувати всі віхи від цього моменту. Наприклад, якщо дитина народилася в 32 тижні, тобто на 2 місяці раніше терміну, слід чекати, що він почне повертатися не в 3,5-4 місяці після народження, а в 5,5-6. В середньому до полутора-двум років здорова недоношена дитина практично нічим не відрізняється від доношених однолітків.

В середньому недоношені діти хворіють частіше за звичайних дітей, процес одужання триває довше. Недоношені діти більш схильні до хвороб дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія). Жовтяниця, що часто зустрічається у новонароджених, для недоношених дітей може представляти серйозну небезпеку. Також у недоношених частіше виникають проблеми з розвитком центральної нервової системи, шлунково-кишкового тракту, і може страждати кісткова система і суглоби.


Зипрекса отзывы